Ako opraviť kvapkajúcu vodovodnú batériu?

Opraviť kvapkajúcu vodovodnú batériu by mal zvládnuť každý, aj menej zdatný, domáci majster. Že ste to ešte nikdy neskúšali? Nie je to až také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Poradíme Vám, ako na to a aké náradie budete potrebovať.

Čo potrebujete na opravu vodovodnej batérie

Opravu batérie neodkladajte. Jednak máte zbytočné náklady na vodu navyše. Zdá sa Vám, že zopár kvapiek vody nič neznamená? Ak však necháte batériu neopravenú dlhšie, môžu Vám takto nakvapkať hektolitre vody. Okrem toho, z pravidelne kvapkajúcej vody sa na sanite vytvárajú nevzhľadné škvrny od vodného kameňa. Čo teda potrebujete na opravu? Prichystajte si starší nôž, tenký spravidla šesťhranný kľúč a pre prípad potreby aj skrutkovač.

Oprava vodovodnej batérie krok za krokom

Ako prvý krok je nevyhnutné zastavenie prívodu vody. Nezabudnite na to! Mohli by ste si v domácnosti spôsobiť pohromu. Ventily sa v súčasnosti nachádzajú spravidla priamo pod umývadlom. Uzatvorte teda ventil a môžete ísť na to.

  1. krok. Aby ste mohli samotnú batériu demontovať, musíte sa najprv dostať pod plastovú krytku. Tá sa zvyčajne nachádza na prednej strane batérie pod pákou. Krytku vytiahnete nožom.
  2. krok. Použite kľúč, ktorým vytočíte skrutku nachádzajúcu sa pod plastovou krytkou.
  3. krok. Jemne potiahnite za páku navrchu, čím ju uvoľníte. Mala by sa dať jemným tlakom vytiahnuť. Takto odhalíte vnútro batérie.
  4. krok. Skontrolujte časti tela batérie, aby ste odhalili problém. Zväčša ide o zanesené vnútro batérie, opotrebovaný tesniaci krúžok alebo gumovú podložku, prípadne uvoľnené ventily.
  5. krok. Či už je vnútro batérie zanesené alebo nie, preventívne ho vyčistite. Ak ste odhalili príčinu kvapkania, vymeňte potrebný komponent.
  6. krok. Batériu opätovné zložte. Nezabudnite poriadne podoťahovať skrutky. Problém by mal byť odstránený.

Ak vodovodná batéria neustále kvapká aj po vyčistení a výmene opotrebovaného dielu, zrejme pôjde o zložitejšiu závadu. V tomto prípade sa obráťte na odborníka alebo vymeňte batériu za novú.

FOTO: © sima / Dollar Photo Club

Pridaj komentár